Vzniknou Domečky pro Broučky

03.04.2020
Nové zázemí lesního klubu lesní školky Broučci Kladno

Absence vlastního zázemí nás poněkud brzdí v různých oblastech našich vzdělávacích plánů s dětmi. Chceme to mít blízko do lesa, ale i mít možnost obdělávat kousek půdy. Chceme pečovat o zahrádku, pozorovat, jak nám roste úroda nebo si uvařit na ohni polévku a mnoho dalšího. Proto jsme od počátku roku 2020 intenzivně pracovali na tom, abychom měli vlastní zázemí, typické pro lesní školky.

Hledali jsme pozemek vhodný pro potřeby lesního klubu. A protože takových potřeb není zrovna málo, nebylo to jednoduché. Některé pokusy domluvit se soukromníky nevyšly, až nakonec jednání s městem Kladno mělo dobrý konec. Podařilo se nám vypůjčit si od města pozemek v části Rozdělov sever, který léta leží ladem a nic moc se na něm nedá zbudovat, pozemek má mnoho limitů. Lesní školka zde však fungovat může.

Zároveň jsme se snažili využít některých dotačních titulů a nakonec jsme podali projekt na zřízení zázemí do Státního fondu životního prostředí. Projekt postupně a úspěšně prochází schvalovacím procesem, chybí nám již jen podpis pana ministra a v červenci začneme s jeho realizací. Z projektu bude pořízeno oplocení pozemku, dva dřevěné „domečky pro Broučky“ – jeden pro relaxaci dětí a druhý pro stravování a realizaci vzdělávacích aktivit, dřevěné podium kryté přírodní plachtou, tři kompostovací toalety, vybavení hygienického zázemí pro stravování a zajištění pitné vody, kompost, dva vyvýšené záhony, sudy na dešťovou vodu a nářadí pro dospělé a děti, abychom mohli pořádně zahradničit. V září tedy chceme přivítat Broučky v novém zázemí, přímo na okraji lesa, ale přesto v dostupnosti MHD – zastávka Energie je vzdálena jen 300 m. Náš vypůjčený pozemek se nachází zhruba na konci ulice Emila Zahrádky.

Už se moc těšíme!