Broučí tým

Tereza Wyderka
koordinátorka, průvodkyně Broučků

Založit lesní školku bylo přirozeným vyústěním všeho, co mě v životě baví, a především co mi dává smysl. Ten, kdo nežije v Kladně, se často diví, když mu řeknu, že je toto město z velké části obklopeno hezkými pestrými lesy. Jsem ráda, že i kladenské děti dostaly šanci v těchto lesích vyrůstat a trávit tuto důležitou etapu svého života venku, v klidu a bez spěchání nebo tlaku na výkon.

Vystudovala jsem bakalářskou geografii v Plzni a dále obor Regionální geografie na UK v Praze. Pracovala jsem v neziskové organizaci na podporu místní produkce. Práce to byla krásná, ale skutečný smysl jsem našla až v pozici koordinátorky lesní školky, kterou vykonávám od roku 2016. Na podzim 2019 se mi podařilo uvést v život kladenský Lesní klub Broučci.

Rozhodla jsem se doplnit si vzdělání i v pedagogickém směru a absolvovala jsem obor Předškolní a mimoškolní pedagogika na VOŠ pedagogické a sociální v Praze Dejvicích. Velmi si vážím možností vzdělávat se také díky seminářům Asociace lesních mateřských škol. Absolvovala jsem například: Školka blízká přírodě (pro průvodce dětí v lesních školkách), Koordinátor (pro koordinátory lesních školek), Přírodní pedagogika s Rudolfem Hettichem (německý přírodní pedagog), Svátky a tradice a mnohé další.

Nejraději cestuji, jak po krajinách českých, tak i zahraničních. Původně s kladenským turistickým oddílem Roháči a nyní s naší veselou rodinou (máme 3 akční děti). Oddíl byl pro mě velkou školou samostatnosti, naučil mě ohleduplně se chovat jak k přírodě, tak ke kamarádům. Ráda jezdím terénem na kole, na běžkách, ráda si zaběhám a moc ráda spím.

Barbora Bednářová
hlavní pedagožka, průvodkyně Broučků

Vyrůstala jsem na pražském sídlišti, ale blízko krásného lesa, takže příroda byla pro mě „nadosah“. Po mateřské dovolené jsem vystudovala Předškolní a mimoškolní pedagogiku na VOŠ pedagogické a sociální v Praze Dejvicích. Šest let pedagogických zkušeností jsem získala ve státní Montessori mateřské škole v Kladně Na Vyhaslém.

Mám ráda pohyb. Pravidelně jezdím do hor, kde se mohu na svět dívat z ptačí perspektivy. Mým častým společníkem je kolo a ráda si zajdu na jógu.

Věřím, že pobyt dětí v přírodě je nejlepší cesta k jejich přirozenému učení, k rozvoji jejich samostatnosti a zodpovědnosti.

 

Průvodce dětí v lesní mateřské školce
Průvodce dětí v lesní mateřské školce

Kateřina Röschová
průvodkyně Broučků a Broučínků

Vyrůstala jsem v malé obci v podhůří Brd. Tamější příroda a rozsáhlé lesy ve mně zanechaly nesmazatelnou stopu, a proto mé další kroky směřovaly na Biologickou fakultu v Českých Budějovicích, kde jsem vystudovala Péči o životní prostředí. Na Karlově Univerzitě jsem dále absolvovala obor Sociální a kulturní ekologie.

Lektorovala jsem, koordinovala a vytvářela ekologické výukové programy pro MŠ a ZŠ v Ekocentru Koniklec. Jsem jednou ze zakladatelek lesního klubu v Hostivicích. Roky jsem jezdila na letní tábory coby vedoucí a později se stala také vedoucí v dětském oddíle s celoroční činností.

Tvoření her a programů pro děti mě natolik baví, že jsem založila vlastní facebookovou stránku Nebojme se nudy v lese a blog S dětmi v lese.

Sama jsem maminka sedmiletého syna a čtyřleté dcerky. Snažím se, aby děti chápaly přírodu jako přirozený prostor pro hru, zkoumání a dobrodružství. Ráda jsem se tedy připojila k týmu průvodkyň dětí v Lesním klubu Broučci.