Zázemí

Po 3 letech „kočování“ po klubovnách outdoorových oddílů se nám podařilo získat vlastní zázemí na zahrádce v Kladně Ostrovci.

Zahrádka
Zahrádka se nachází cca 5 minut od konečné zastávky autobusu č. 603 (V. Lanny). Do zahrádkářské kolonie se vstupuje zelenými drátěnými vraty (níže na fotkách), které se vždy zamykají. Zde probíhá polední (13 h) a odpolední (15,30 h) předávání dětí a zde se také společně setkáme, přicházíte-li k nám poprvé.
Zahrada má necelých 1 300 m2 a je v mírném kopci. Některé objekty jsme upravili pro naše potřeby. Chatku jsme zateplili, pořídili jí nový komín a nová kamna a vytvořili příjemný vyhřívaný prostor pro Broučky v zimě.
Snažíme se dát dětem ty nejlepší podmínky pro odpočinek a kvalitní spánek, proto jsme z původní kůlny vytvořili „spací domek“ – zateplení pomáhá k izolaci od největšího mrazu nebo horka, interiér jsme obložili palubkami a pelíšky vyložili ovčími podložkami. Děti si prostor oblíbily a moc rády sem chodí odpočívat do svých spacáků. Většinou jsou po celém dopoledni venku unavené a usnou, i když doma se tak už třeba neděje. Pokud neusnou ani u nás ve spacím domečku, odcházejí se věnovat jiným klidovým aktivitám.

Díky projektu spolufinancovaném ze SFŽP jsme mohli zbudovat další potřebné objekty – altán, který nám slouží v teplejším období jako kryté venkovní posezení pro stravování nebo tvoření. Máme odtud krásný výhled do zahrady a v poledne nám k obědu znějí kostelní zvony z náměstí Starosty Pavla.
Dále jsme pořídili ekologické finské kompostovací toalety, zbudovali pro ně dřevěné budky a spojili je s přístřeškem pro hygienické zázemí. Pitnou vodu, kterou vždy využíváme i na mytí rukou či nádobí, dovážíme v barelech, které pravidelně desinfikujeme. Z projektu máme i kůlnu na nářadí a dřevěné podium, které využíváme s dětmi pro cvičení, posezení nebo divadlo.
Na zahrádce jsme první rok, proto zahradnická činnost nás teprve čeká. Již jsme celý podzim intenzivně kuchtili vše možné i nemožné ze štědré jablečné úrody. Jablíček ze zahrádky máme i celou zimu plný sklípek a děti si na nich často pochutnávají při odpolední svačince. Dále máme v plánu vybudovat v zahradě různé prvky pro děti. Kromě jiných chceme například využít dostupnou spodní vodu, instalovat klasickou pumpu na vodu a vytvořit jednoduché vodní hrátky. 

Ranní setkávání
Jelikož to máme ze zahrádky na okraj lesa asi 1 km, zvolili jsme ranní setkávání v 8,30h rovnou na okraji lesa u sídliště Na Vyhaslém, abychom nemuseli s dětmi tuto cestu absolvovat 2x za den. Venku jsme za každého počasí, ale v případě, že je extrémní (tj. velmi silný vítr), pak se může místo ranního setkání změnit. Náhradním plánem může být celý den v zázemí na zahrádce, ale častěji se vydáváme na výstavu, do knihovny či do divadla a setkáváme se v centru Kladna na parkovišti za Floriánem, u Kladenského zámečku. Pokud míříme vlakem na výlet, scházíme se rovnou na vlakové nebo autobusové zastávce.

Doprava a parkování
Pokud jen trochu můžete, prosíme, zvolte, prosím, ekologický způsob dopravy do a z lesní školky. Děkujeme.
Ráno z autobusu 603 vystupte na zastávce Kladno, Ostrovec a na místo setkání to je 500 m. Odpoledne vystoupíte na další, konečné zastávce Kladno, V. Lanny a k zeleným vratům to máte 230 m.
Pokud můžete přijet pouze autem, pak ráno lze využít parkovišť na sídlišti Na Vyhaslém a odpoledne můžete zaparkovat u barevných bytových domů v ulici V. Kratochvíla. K zeleným vratům, prosím, nikdy nezajíždějte. Děkujeme.

Přesné umístění zázemí LK Broučci na zahrádce, vstupních zelených vrat, ranního setkávání a parkoviště pro odpolední vyzvedávání dětí najdete na této mapě.

LK Broučci Kladno - nové zázemí
LK Broučci Kladno - nové zázemí
LK Broučci Kladno - nové zázemí
LK Broučci Kladno - nové zázemí
LK Broučci Kladno - nové zázemí
LK Broučci Kladno - nové zázemí
LK Broučci Kladno - nové zázemí
LK Broučci Kladno - nové zázemí